BALI

Bestil nu: 86137744

fra

11.195,-

Pris pr. person i delt dobbeltværelse

 

Bali og Gili Island

 

Glem tid og alle bekymringer… Slap af, nyd livet og lad dig forkæle i omgivelser, der mest af alt minder om paradis! Dette tropiske paradis byder på sol, idylliske pal-mestrande og mulighed for at opleve en enestående natur.

 

Her er landskabet varieret med vulkaner, bjerge med ris terrasser og jungle. Oplev Bali's spændende kultur på denne fantastiske rundrejse med afsluttende badeferie på én af de smukke Gili øer.

 

Læs mere om Bali

Prisen inkluderer:

Fly tur/retur København - Denpasar

Lufthavnsskatter

5 nætter på Sri Phala Resort, Sanur

3 nætter på Sahadewa Resort, Ubud

4 nætter på Villa Ombak, Gili Trawangan

Morgenmad på hotellerne

Al transport med bil og færge

 

Rejseperiode:

01/08 - 10/12 2010 og 11/01 - 30/04 2011

 

Betingelser:

Der vil være tillæg i enkelte perioder og omkring højtider samt speciel events.

Der tages forbehold for udsolgte pladser samt ændringer i program.

SanurUbudGili Island

 

Sanur

 

Ligger på den sydlige del af Bali, er øens første badeby. Stranden er 5 km lang, og vandet er meget roligt her på grund af et beskyttende koralrev. Her er rig mulighed for at dyrke mange vandsportsaktiviteter som windsurfing, vandski og snorkling.

 

I begyndelsen af 1900-tallet rejste der mange vestlige kunstnere til Sanur, hvilket stadig præger byen i form af små kunstbutikker langs hovedgaden. I denne by som i mange andre kan man ikke undgå sælgere. De findes overalt og falbyder deres træfigurer, drager, billeder og meget andet, så et af de første ord, man som turist lærer, er: Tidak - nej tak.

 

Atmosfæren i Sanur er meget hyggelig, og her er rig mulighed for at lave en god handel i en af de mange små boder/butikker eller nyde det afslappende liv ved stranden.

Til toppen af siden

Ubud

 

Ligger inde i landet midt en storslået natur. Byen er idyllisk omgivet af små ris terrasser, små floder og gamle templer. Det siges, at man her finder Balis gamle sjæl.

 

Byen indbyder helt sikkert til, at man bruger et par dage af sin ferie her, og man nyder den harmoniske stemning, der kendetegner stedet. Ubud er kunstens og kulturens by. Både lokale og udenlandske kunstnere har suget til sig af den kreative atmosfære, og overalt i byen findes adskillige gallerier og museer.

 

Det er også i dette område, man virkelig dyrker traditionerne med hellige ceremonielle optog. I denne del af Bali vil man altid kunne finde en højtidelighed, der kræver et optog, og det er et festligt skue at overvære.

 

Når man opholder sig i Ubud, er det en god idé at vandre en tur ud i højlandet eller leje en cykel og på den måde komme tæt på de utroligt smukke omgivelser. Hvis man ikke har tid til at afsætte flere dage på et ophold i Ubud, kan man opleve byen på en heldagsudflugt fra flere af de sydlige turistområder.

 

Gili Island

 

Gili Island er en lille ø-gruppe, der ligger nordvest for Lombok. Her er der hvide sandstrande og klart vand i tropiske omgivelser!

 

Til toppen af siden eller læs mere om Bali

 

Bali & Gili Island side