Shutterstock 1103005217
Shutterstock 150657566
Shutterstock 319680836
Shutterstock 708736912
Shutterstock 1083039230
Shutterstock 629677979
Shutterstock 1175723344

Lake Manyara National Park

Lake Manyara ligger som den første nationalpark, når man kører ind til Ngorongoro og Serengeti området. Parken er meget frodig og står i stor kontrast til de tørre savanner. 

Shutterstock 1024225075

De frodige forhold gør, at der findes mange dyr.  Kig godt efter i buske og træer, det er ofte her, at dyrene gemmer sig. 

Der findes giraffer, løver, zebraer, bøfler og elefanter. I trækronerne lever aberene og fuglene. Fuglelivet består af over 400 arter - og I kan derfor spotte eksotiske fugle i alle størrelser. 

Shutterstock 754887463

Lake Manyara er tidligere kendt for de træklaterende løver, men i dag er det desværre et sjældent syn. Til gengæld byder Lake Manyara også på en geparder, hyæner, sjakaler og løver. Ved søen findes en god bestand af flodheste, og af og til kommer der også store flokke af flamingoer. 

Lake Manyara National Park er et godt sted af køre safari, og giver en god forsmag på Serengeti og Ngorongoro.