Dorte er vores marketing, IT og web-ekspert. Hendes vigtigste opgave er at udbrede kendskabet til Check Point Travel og gøre vores hjemmeside endnu bedre, så vi kan tilbyde endnu flere store rejser til små priser.
Dorte kom til Check Point Travel i 2017 og har en fortid i både rejse- og mediebranchen.
Ligeledes er Dorte berejst og kan skrive adskillige rejser til USA, som er hendes store favorit, på sit CV. Derudover har Dorte været i Vietnam, Thailand og Maldiverne og besøgt både Cuba og Bali. Hendes næste store rejse går forhåbentlig til Canada, hvor hun blandt andet skal teste nogle af Check Point Travels rejser.
Dorte største rejseoplevelser
Safari i Kenya. Det er helt enestående at rejse uden at vide, hvad der venter lidt længere nede ad vejen. Og sådan er det at være på safari. Man kan håbe at se en elefant, men ikke være sikker. Og så bliver man bare vildt glad, når man se de fantastiske dyr. Vi overværede blandt andet en løvejagt og vi så gnuerne krydse Mara-floden med angsten lysende ud af øjnene. Den rå natur hang i luften og fulgte mig i drømme længe efter. Wow!
Fortæl om din seneste rejse til en Check Point Travel destination
Thailand med min datter, Ellen. Det var bare os to, og vi hyggede os fra start til slut. Thailand er i det hele taget en af mine favoritter. Thaierne er så søde og ordentlige, og man er tryg overalt. Klimaet er ideelt til ferie og afslapning. Maden er himmerrigsk