Mexico - Ture og udflugter
★★★★★ på Trustpilot
Dækket af Rejsegarantifonden
Mexico er et oplagt rejsemål til påskeferien, hvis I drømmer om sol, varme temperaturer og strandliv langt fra det danske forårsvejr. Påsken ligger i den tørre sæson i store dele af Mexico, hvilket giver gode betingelser for både afslapning ved kysten ved Yucatán og udflugter til mayaruiner, cenoter og stemningsfulde kolonibyer. Påskeferien er med andre ord en af de bedste perioder at rejse, hvis I ønsker stabilt vejr og en ferie med både oplevelser og afslapning.
Vi er eksperter i rejser til Mexico, og vores udvalg af rejser er særligt velegnede til børnefamilier og par. Hotellerne er nøje udvalgt ud fra atmosfære, serviceniveau og beliggenhed, så uanset hvilken af vores pakker I vælger, er I sikret en påskeferie i Mexico med sol, kvalitet og oplevelser, I sent vil glemme.
14
dageFra kr. 15.200
Pris pr. person ved 2 voksne & 2 børn
14
dageFra kr. 12.925
Pris pr. person ved 2 voksne & 2 børn
18
dageFra kr. 19.750
Pris pr. person ved 2 voksne & 2 børn
16
dageFra kr. 16.425
Pris pr. person ved 2 voksne & 2 børn
14
dageInkl. billeje
Fra kr. 15.175
Pris pr. person ved 2 voksne & 2 børn
Vores mål er, at I får præcis den Mexico rejse, I drømmer om. Ovenfor ser du vores forslag til rejser til Mexico i påskeferien, og de kan alle bookes online. I kan også få jeres rejse skræddersyet nøjagtig efter jeres ønsker. Det sker i dialog med en af vores rejsekonsulenter.
Vil I have et tilbud på en skræddersyet rejse? Så bestil et telefonmøde. Et møde tager typisk 15 minutter.
Vores påskerejser til Mexico er sammensat, så I får en ferie, der passer til jeres ønsker. I kan vælge en rejse med fokus på strand, ro og komfort ved kysten ved Yucatán eller kombinere påskeferien med udflugter til mayaruiner, cenoter, markeder og hyggelige kolonibyer. Hotellerne ligger ofte tæt på stranden, og der er god mulighed for at vælge mellem stemningsfulde boutiquehoteller, villaer og større resorts.
I påskeferien giver Mexico jer varme, stabilt vejr og masser af fleksibilitet – en ferieform, hvor I kan slappe af og samtidig opleve flere sider af landet.
Mexico er et oplagt rejsemål i påskeferien, hvis I drømmer om sol, varme temperaturer og strandliv langt fra forårets omskiftelige vejr. Påsken falder i den tørre sæson i store dele af landet, hvilket giver gode betingelser for både afslapning ved kysten ved Yucatán og udflugter til mayaruiner, cenoter og kolonibyer. Temperaturen er høj, men stadig behagelig, og havet er lunt og indbydende.
Vi er eksperter i rejser til Mexico, og vores udvalg er velegnet til både børnefamilier og par. Hotellerne er nøje udvalgt ud fra beliggenhed, atmosfære og komfort, så I får en påskeferie med den rette balance mellem oplevelser og afslapning.
Påsken ligger i slutningen af den tørre sæson, hvor vejret typisk er stabilt og solrigt. Temperaturerne ligger ofte mellem 27 og 32 grader ved kysten ved Yucatán, og luftfugtigheden er moderat. Det gør perioden særligt attraktiv for både stranddage og kulturelle oplevelser.
Vil I have et samlet overblik over klima og rejseperioder, kan I læse mere om bedste tidspunkter at rejse til Mexico.
En påskeferie i Mexico giver flere fordele:
Påsken er en oplagt periode til at kombinere badeferie med kultur. Besøg mayaruiner som Chichén Itzá, svøm i cenoter i junglen eller oplev stemningen i kolonibyer som Mérida. Samtidig kan I nyde rolige dage ved stranden og lune aftener med mexicansk mad og lokal stemning.
Er påsken en god tid at rejse til Mexico?
Ja, påsken ligger i den tørre sæson i store dele af Mexico og byder typisk på solrigt og stabilt vejr. Det gør perioden ideel til både strand og udflugter.
Hvor varmt er der i Mexico i påsken?
Temperaturerne ligger ofte mellem 27 og 32 grader ved kysten ved Yucatán, og havet er lunt og indbydende. Aftenerne er behagelige og perfekte til restaurantbesøg og byliv
Er påsken højsæson i Mexico?
Påsken er en populær rejseperiode, både for internationale gæster og lokale mexicanere. Det betyder god stemning og liv, men det er en fordel at booke i god tid
Hvad kan man opleve i Mexico i påskeferien?
Udover strandliv kan I besøge mayaruiner som Chichén Itzá, svømme i cenoter og opleve kolonibyer som Mérida. Kombinationen af kultur og afslapning gør påsken til en alsidig rejseperiode.
Er Mexico egnet til børnefamilier i påsken?
Ja, mange hoteller ved kysten ved Yucatán er familievenlige, og kombinationen af strand og oplevelser gør destinationen velegnet for både børn og voksne.
Vi hjælper dig gerne med at finde den rigtige rejserute, de bedste oplevelser og de steder, der passer til dine ønsker.
Du er altid velkommen til at booke et telefonmøde for en uforpligtende snak – eller gå tilbage og udforske vores pakkerejser til Mexico